sildenafil genérico 25 mg €31.88

Malba odhalená v Nuslích má upozornit na zvyšující se počet astmatiků! Byla u toho také Iva Pazderková!

V České republice trpí astmatem osm procent populace. U dětí je tento podíl ještě vyšší, dostupné studie ukazují na 10 až 12 procent. I přes takto vysoká čísla bývá chronické onemocnění dýchacích cest ve veřejném prostoru trochu opomíjené. Od dnešního dne na něj bude alespoň Pražany upozorňovat mural v Otakarově ulici. Velkoplošnou malbu na stěně jednoho z domů v pražských Nuslích v posledních týdnech vytvářel streetartový umělec Dmitrij Proškin alias ChemiS. Ten svojí tvorbou dlouhodobě upozorňuje na aktuální důležitá témata, která se dotýkají společnosti. Nová nástěnná malba znázorňuje plíce, které jsou zaplněny zvířecími a přírodními motivy. Více informací lidé najdou na webu silnydech.cz.

„V malbě, která má sloužit jako osvěta astmatu, jsou zobrazeny plíce jako symbol zdraví a dýchání. V této surrealistické krajinné scéně spojující přírodu a lidi, lesní zvířata a rostliny vytvářejí symbiózu, připomínající důležitost čistého vzduchu,“ říká umělec ChemiS, který práci odhalil symbolicky dnes na Světový den astmatu. „Muž, který leze po stromě, zobrazuje touhu po čerstvém vzduchu a objevování krásy přírody jako způsobu, jak ulevit od astmatických příznaků. Na vrcholu plic je umístěno ptačí hnízdo, což symbolizuje harmonii a ochranu životního prostředí. Tato malba nese poselství o důležitosti péče o své zdraví a životní prostředí, aby každý mohl dýchat svobodněji a naplno,“ dodává.

Podle odborníků je na celém světě asi 300 miliónů nemocných s astmatem. Výskyt astmatu není striktně vázán na pohlaví, ale je ovlivněn spíše faktory prostředí a genetickou predispozicí. Astma je v blízkém vztahu k alergii. V dětství se uvádí převaha chlapců, v dospělém věku mírně převažují ženy. „Bohužel je faktem, že osvěta o této nemoci bývá v poslední době často ve stínu vzácných či onkologických nemocí. Přestože jde o závažné chronické zánětlivé onemocnění, dá se s ním díky pokroku v léčbě normálně žít a dokonce i vrcholově sportovat. A je dobré, že i na to může mural upozornit,“ říká prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc., ředitel České iniciativy pro astma.

To ostatně potvrzuje i olympionik Vavřinec Hradilek, bývalý český vodní slalomář, kajakář závodící v kategorii K1. „Kombinace vrcholového sportu a kvalitní léčby mě naučila chápat astma jako běžnou součást života a s narůstající výkonností ve sportu, jsem se cítil zdravější při běžném životě. Nikdy se už léků ani sportování nezbavím, ale beru to jako naprostou samozřejmost. Je to cesta k pohodlnému dechu,“ popisuje Hradilek.

Asi od poloviny 90. let 20. století je k dispozici preventivní protizánětlivá inhalační léčba, která zcela změnila průběh a prognózu astmatu. Lidé s astmatem mohou dnes zcela normálně žít bez omezení, pracovat, studovat, sportovat. Moderní léčba tak vede ke kvalitní kontrole nad astmatem. Pokud se ale astma správně neléčí, zhoršují se příznaky a může dojít až k těžkým záchvatům, jež mohou vést k nedokysličení organismu a ohrožení nemocného na životě. Dále se nicméně v léčbě astmatu hledají nové možnosti a postupy. Dnes se lékaři více zaměřují na individuální přístup na základě specifických charakteristik pacienta. Významným pokrokem pro nemocné s těžkými formami astmatu je biologická léčba. Ta je indikována u nemocných, kteří nemají astma pod kontrolou ani při vysokých dávkách preventivní léčby.

Kategorie Hvězdné aféry

Mohlo by se Vám líbit