V nakladatelství BizBooks vychází milostný román Přitažlivost planety Krypton od Jiřího Mádla. Kniha je o odvážném vysvlékání z těsných dětských šatů, které může být provázeno zraněními, ale i hledáním té opravdu vlastní dospělé identity.
Všichni se občas toužíme vrátit na Krypton, kde budeme vítáni takoví, jací opravdu jsme, a doufáme, že máme pod tričkem Supermanův oblek. Krypton není jen domovskou planetou Clarka Kenta alias Supermana, ale také virtuálním prostorem schůzek Martina a Veroniky.
Neobvyklý vztah dvou mladých lidí trvá s přestávkami několik let. Oba si dopisují ve virtuálním prostoru zvaném Planeta Krypton. Jejich příběh lemují témata jako hledání domova, budící se sexualita, láska a složité rodinné vztahy. Odvážné vysvlékání dětských šatů a cesta k dospělosti jsou vzrušující, ale náročné procesy a Martinovi i Veronice je komplikují jizvy z minulosti. Dali si slib, že naživo se nikdy nepotkají. Dodrží ho?
Kniha Přitažlivost planety Krypton vznikala od úplně první myšlenky cca dva a půl roku. „Je pravda, že jsem ji pak začal psát až za nějakou dobu. Řekl bych, tak za rok. Nejdřív jsem pár lidem rozeslal první dvě kapitoly a čekal na reakce, pak jsem začal psát,“ popsal vznik své prvotiny Jiří Mádl.
Zkušenosti má prozatím s psaním scénářů a kniha je tak jeho první, tedy ta opravdová. „Já jsem totiž už jednu knížku vydal, když mi bylo sedm. Byla o indiánovi a vyšla ve dvou kopiích. U první se mi ty ilustrace dařily líp, pak mi nějak došla fixa,“ vtipně podotkl Mádl.
To, že název knihy evokuje slavný film s Clarkem Kentem alias Supermanem, není náhoda. „Supermana jsem měl skutečně hodně rád, takže ten odkaz je zcela jasnej.“ Ovšem místo Clarka a jeho Lois se v knize objeví Martin a Veronika. Příběh dvou mladých lidí z virtuálního světa je tématem aktuálním, ovšem konkrétní inspiraci autor nikde nehledal.
„Všechny virtuální věci stejně jako sociální média od sebe spíš pořád odkopávám. Ale asi ve mně zanechaly dojem, a to tou jistou jinakostí. Tak strašně moc to proměnilo náš svět. Ale myslím, že u lidí se sklonem k povrchnosti, to zanechalo povrchnost a u lidí citlivějších, to mohlo otevřít prostor pro hledání toho, co jsou. Pro vytvoření nového prostoru, kde je bezpečno. Pro vytvoření Planety Krypton,“ dodal.
ROZHOVOR S JIŘÍM MÁDLEM
Přebal vaší první knihy „Přitažlivost planety Krypton“ je velmi povedený, což je pro prodej hodně důležité. Jak dlouho jste nad ním přemýšlel?
Nějaký nápad jsem měl, ale hlavními tvůrci jsou nejtalentovanější lidé na světě Andrijana Trpković a Petra Těthalová. Ony vytvořily přebal a podle mě je geniální.
Kniha je o proměně dítěte v dospělého člověka. Kdy vy jste „svlékl dětské šaty a našel v sobě dospělou identitu“? Bylo to díky brzkým hereckým zkušenostem rychlejší než u vašich vrstevníků?
Myslím, že ty šaty pořád vysvlékám. Pracuju naplno už skoro dvacet let, jsem od šestnácti s dospělýma. Samozřejmě že vás to nutí rychleji dospět, ale zároveň si o to víc držet spoustu aspektů dětství, a ne a ne se jich pustit.
Vzhledem k tomu, že jste režisér a scenárista, nemůžu se nezeptat, zda je v plánu natočení vaší knihy?
Psal jsem s tím, že na to vůbec nebudu myslet, abych opravdu vnímal jako literaturu a těžil z výhod, které má. Teď, když už se kniha tiskne a mám první reakce, samozřejmě přemýšlím a moje producentka Monika Kristl si to přečetla a řekla: „To natočíme.“
Prozatím nezahálíte ani jako herec. V den vydání vaší knihy vstupuje do kin i film Pánský klub, kde hrajete jedenu z hlavních rolí. Psal jste knihu a zároveň film točil?
Trošku jsme se překrývali. Navíc z toho, že jde ve stejnou dobu knížka i film, jsem moc velkou radost neměl. Jde totiž o dvě velmi rozdílná díla. Ale nakonec je to možná příležitost zdůraznit, že je tu Jirka herec a Jirka tvůrce.
Lidé vás hodně vnímají jako herce, teď věřím, že i jako spisovatele. Ovšem vy jste i skvělý scenárista a režisér. Filmy Pojedeme k moři a Na střeše mají velmi vysoké hodnocení. Je to ten směr, kterým se chcete víc ubírat a trošku herectví potlačit?
Chci dělat všechny tyhle profese. Dá se říct, že jakmile jsem na ty různý pole vstoupil, už bych si nepřipadal kompletní, kdybych některé z nich musel opustit. Já bych to nedělil na čtyři části, ale na dvě. Jirka herec a Jirka tvůrce. Pak už jsou jen způsoby vyjádření. Teď jsem to zkusil knížkou.
Všimla jsem si, že jste napsal scénář k filmu Vlny. Můžete naznačit o čem bude? Nebo co můžete prozradit? Budete v něm hrát?
Je to film podle skutečný události. Je o dvou bratrech, z nichž jeden je přijat do Redakce mezinárodního života v Československým rozhlase jako technik a ještě neví, že jeho role bude klíčová v boji o svobodu této země.
Jiří Mádl
Český filmový herec, režisér a scenárista se narodil v roce 1986 v Českých Budějovicích. V roce 2009 absolvoval na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, kde studoval obor Sociální a masová komunikace. O dva roky později absolvoval na New York Film Academy studium scenáristiky. Jiřího celovečerní filmový debut Pojedeme k moři z roku 2014 vyhrál cenu pro objev roku v rámci udílení Cen české filmové kritiky. Dále byl nominován ve třech kategoriích na cenu Český lev 2014. Kromě toho získal celkem 17 ocenění na mezinárodních filmových festivalech. V roce 2019 měl premiéru Jiřího druhý celovečerní hraný film Na Střeše. I ten získal mnohá ocenění a nominace na prestižní Ceny kritiky a sedm nominací na Českého lva 2019. Získal též hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Mannheimu